Nákupný košík

Najväčší internetový obchod parochní na slovensku

Novinky

LUXUS EXCLUSIVE
Farba na obrázku: Venice...
Cena s DPH: 182,00 €
Pôvodná cena: 212,00 €
Viac info
SENSUAL EXCLUSIVE
Farba na obrázku: SAND MULTI
Cena s DPH: 173,00 €
Pôvodná cena: 203,00 €
Viac info
CLOUD
Farba na obrázku: PASTEL...
Cena s DPH: 190,00 €
Pôvodná cena: 220,00 €
Viac info
Evan JR
Farba na obrázku: 12FS8
Cena s DPH: 192,00 €
Pôvodná cena: 222,00 €
Viac info
SARAH
Farba na obrázku: 12FS8
Cena s DPH: 316,00 €
Pôvodná cena: 346,00 €
Viac info
Príčesok NMW-011-4
Cena s DPH: 78,00 €
Pôvodná cena: 98,00 €
Viac info
VIOLA
Farba na obrázku: GOLDEN...
Cena s DPH: 175,00 €
Pôvodná cena: 205,00 €
Viac info
Príčesok NMW-015-4
Cena s DPH: 78,00 €
Pôvodná cena: 98,00 €
Viac info
BRAVO EXCLUSIVE
Farba na obrázku: Light...
Cena s DPH: 188,00 €
Pôvodná cena: 218,00 €
Viac info
INSTINCT EXCLUSIVE
Farba na obrázku: Caramel...
Cena s DPH: 176,00 €
Pôvodná cena: 206,00 €
Viac info
MAXI LUXURY 100% Human hair
Farba na obrázku: Light...
Cena s DPH: 905,00 €
Pôvodná cena: 1 005,00 €
Viac info
CHIC EXCLUSIVE
Farba na obrázku: Spring...
Cena s DPH: 186,00 €
Pôvodná cena: 216,00 €
Viac info
Príčesok NMW-018-1
Cena s DPH: 78,00 €
Pôvodná cena: 98,00 €
Viac info
Heat
Farba na obrázku: 6/33
Cena s DPH: 195,00 €
Pôvodná cena: 225,00 €
Viac info
Príčesok NMW-011-3
Cena s DPH: 78,00 €
Pôvodná cena: 98,00 €
Viac info

Vysvetlivky k názvom textílií

18.07.2015

Názvy textílií v Slovenskom jazyku.

Ako porozumieť zloženie materiálu pri nákupe TURBANOV, ŠATIEK, KLOBÚKOV, ČIAPOK.

Prehľad najčastejších názvov textilných materiálov v Slovenskom jazyku.

Akryl - Acryl

Umelé vlákno, textúrou ako vlna, s ktorou sa často miešajú. Používa sa ako náhrada vlnených výrobkov. Akryl je pružný a mäkký, s nižším sklonom k žmolkovaniu. Pevnosť má síce nižšie ako iné syntetické vlákna, zato výborne odoláva vplyvom svetla, poveternosti a organizmov. Výrobky z neho sú pevné, nezráža sa a ľahko sa perú.

Batist - Batiste

Názov pre jemnú tkaninu z bavlnenej, hodvábnej, polyesterové alebo viskózovej priadze utkaná v plátnovej väzbe. Tkanina je ľahká a príjemná na dotyk. Batist sa používa pre výrobu vreckoviek, spodného oblečenia, oblečenie pre deti.

Bavlna - Cotton

Vlákna bavlny sa získavajú z kríka bavlníka. Tento prírodný materiál si vďaka svojim vlastnostiam uchováva významné postavenie v textilnej výrobe. Bavlna sa vyznačuje príjemným dotykom, pevnosťou, saje vlhkosť. Bavlnené textílie je možné prať aj žehliť pri vysokých teplotách. Nevýhodou bavlny je krčivosť.

Kvalita bavlneného vlákna sa určuje podľa dĺžky vlákna. Čím dlhšie vlákno, tým jemnejšie, pevnejšie a kvalitnejšie priadze. Najkvalitnejšie bavlnené vlákno dosahuje dĺžku len 60mm (tzv. Sea Island priadze).

Elastan - Elastane

Syntetické vlákno na základe polyuretánu o vysokej elastickosti. Po natiahnutí na niekoľkých násobok svojej dĺžky sa elastan navráti do pôvodnej dĺžky a tvaru. Textílie s prímesou elastanu obopínajú telo, bez toho aby bránili pohybu. Používajú sa na výrobu pružného športového oblečenia, spodnej bielizne, plaviek. Podiel iba niekoľkých jednotiek percent elastanu výrazne zlepšia úžitkové vlastnosti textílie.

Ďalšie známe obchodné názvy elastanu sú Spandex a Lycra.

Hodváb - Silk

Prírodné hodvábne vlákno sa získa rozvinutím kukly húsenice motýľa priadky morušovej. Hodváb je prírodné tzv nekonečné vlákno s dĺžkou až 4 tisíc metrov.

Hodvábne textílie majú vynikajúce úžitkové vlastnosti - nekrčia sa, sajú vlhkosť, v lete chladí a v zime hrejú. Vzhľadom k obstarávacej cene, ktorá kolíše a je cca. 10x vyššia než syntetické tkaniny, sa prírodný hodváb používa pre exkluzívny módny tovar, ako sú pánske kravaty, dámske šatovky, blúzky ale aj na výrobu padákov.

Kašmír - Cashmere (wool)

Jemná a ľahká látka podobná ovčej vlne, hoci je kašmírová vlna asi 10x drahšie ako vlna ovčia. Pre príjemný omak a vynikajúcu tepelnú izoláciu sa kašmír používa na vrchné pánske a dámske odevy, šály, svetre, rukavice.

Kašmír sa získava ručným vyčesávaním zo spodnej srsti (kašmírskych) kôz. Pre získanie jemnej vlny z podsady srsti je najpríhodnejšie období marec až máj, kedy sa vysokohorské kozy prirodzene zbavujú prebytočnej srsti. Z jedinej kozy možno získať za rok iba 150g čistej kašmírové vlny.

Latex - Latex

Pre svoju perfektnú priľnavosť k pokožke hovoríme o druhej koži. Latex môže byť prírodného alebo syntetického pôvodu. Latex možno obliecť na holé telo ako oblečenie, alebo naniesť tekutú formou priamo na holé telo. Latex je pre svoju pevnosť a odolnosť používaný ako ochranné pomôcky.

Ľan - Linen

Prírodné vlákno, ktoré je pevnejší ako bavlna, na dotyk chladivé, ale viac náchylné k krčivosti. Ľanová priadza je nerovnomerná a vo tkaninách sa kombinuje s bavlnou.

Lycra - Lycra

Jedná sa o obchodný názov elastanu. Pozri Elastan.

Mikrovlákno - Microfibre

Celkom slušná imitácia hodvábu. Jedná sa o umelé vlákno vyrábané zvlákňovaním polymérov (polyesteru, polyamidu). Mikrovlákno je 20x tenšie než prírodné hodvábne vlákno a 100x tenšie než ľudský vlas. Široké uplatnenie v odevnom priemysle, ale v domácnosti známej ako perfektná utierka alebo mop.

Modal - Modal

Druh viskózového vlákna, pozri Viskóza. Pre svoju jemnosť, hebkosť a ľahkosť sa tiež nazýva umelým hodvábom.

Nylon - Nylon

Jedná sa o obchodný názov syntetickej textílie, ktorú z čias Československa poznáme pod názvom Silon.

Ovčia vlna - Wool

Prírodné vlákno získané pradením zo srsti oviec. Ovce poskytne ročne 5 - 15kg rúna, ktoré sa strihá dvakrát do roka. Vlna sa takmer nekrčí, ale nie je príliš pevná. Vlna je dobrý izolant - ako pred zimou, tak pred teplom. Veľmi jemná ovčia vlna sa nazýva Merino vlna, ktorá pochádza z prvého strihu jahniat. Niekedy ju môžeme nájsť pod názvom "panenská vlna".

Pašmína - Pashmina

Jedná sa o ušľachtilejší formu kašmíru, kedy sa z vysokohorských kôz chovaných na náhorných plošinách (Mongolska) získava vyčesávaním to naozaj najjemnejšie páperie - iba cca. 80g z jednej kozy za rok. Do textilných výrobkov, najmä šál, je pašmína kombinovaná s hodvábom v pomeroch 70/30 až 50/50 pre získanie väčšej pevnosti a jemnosti.

V bežnej konfekčnej ponuke šálov, svetrov a rukavíc sa s pašmíny zrejme v skutočnosti nestretnete, hoci to visačka najskôr bude tvrdiť. V lepšom prípade sa bude jednať o zmes kašmíru a hodvábu, v horšom prípade sa bude jednať o Viskózu. Názov Pašmína nie je v Európe ani USA oficiálne uznateľným názvom textílie a výrobky by mali byť označené ako Kašmír.

 

Polyamid - Polyamide

Syntetické vlákno pôvodom z ropy (ako väčšina syntetických vlákien). Polyamidové vlákno sa vyznačuje samými superlatívmi - vysoká pevnosť, odolnosť, pružnosť, ľahké udržiavanie. Najpoužívanejšie pre výrobu dámskych pančúch, plaviek a športových odevov. Veľmi nepatrne prijíma vlhkosť. Známe je pod obchodným názvom Nylon a Perlon.

Polyester - PES

Syntetické vlákno, ktoré odsunulo bavlnu na druhé miesto v textilnej spotrebe. Základnou surovinou pre výrobu je ropa. Polyesterové tkaniny nesajú vlhkosť a sú stále na svetle. Vzhľad je podobný hodvábu. Odevy z polyesteru málo navlhnú a rýchlo schnú. Polyester sa často mieša s vláknami prírodnými, aby tkaniny boli menej krčivé, trvanlivejšie, pevnejšie a ľahšie.

Polyesterovú textíliu je možné prať do teploty 30 ° C a žehliť do teploty 150 ° C.

Najjemnejšie polyester nájdete pod názvom mikrovlákno a obchodným názvom Polartec.

Duté polyesterové vlákna nahradí peria pre svoju termoregulačné vlastnosti, navyše sa dajú prať. Nájdete ich pod obchodným názvom Coolmax.

Polypropylén - Polypropylene

Syntetické vlákno o veľmi dobrej pevnosti, ktoré nenavlhne, na dotyk podobné ovčej vlne. Polypropylén veľmi dobre odvádza vlhkosť ďalej do druhej vrstvy oblečenia, odkiaľ sa vyparuje, čo je obzvlášť príjemné u spodnej bielizne a tiež detských plienok pre pocit sucha. Z umelých vlákien je k ľudskej koži najmilšie, vyrábajú sa z neho aj cievne náhrady.

Samet - Velvet

Nejedná sa priamo o druh vlákna, ale o štýl tkania najmä prírodného hodvábu, ale tiež bavlny, polyesteru, viskózy atď. Zamat je príjemný na dotyk, ale horšie sa udržuje.

Satén - Sateen

Opäť sa nejedná o druh vlákna, ale o štýl tkanie z tzv. nekonečných nití ako sú prírodný hodváb, viskóza, polyester, polyamid. Satén sa vyznačuje vysokým leskom na lícnej strane, čo je dané prevahou osnovných nití nad niťami útkovými. Visačka s materiálovým zložením "satén" nám sama o sebe príliš nenapoví o kvalite - pýtajte sa na pôvod priadzí - najlepšie z prírodného hodvábu.

Satén sa používa na výrobu spodnej bielizne, nočnej bielizne, lôžkovín, podšívok.

Viskóza - Viscose

Získa sa regeneráciou celulózy, čo je prírodný polymér. Jedná sa o prírodné vlákno získané náročnú priemyselnou výrobou. Viskózové textílie majú vysokú pevnosť, savosť a nekrčia sa. Výrobky z viskózy sú lesklé a príjemné na dotyk. Pri výrobe spodného prádla sa viskóza mieša s bavlnou. Jemné viskózové vlákno nájdete pod obchodným názvom Modal.

Kashmilon - Cashmilon

Syntetická látka svojou štruktúrou podobná ovčej vlne. Obchodný názov Cashmilon si nechala registrovať spoločnosť Marks and Spencer plc. Ďalšími obchodnými názvami sú Dolan, Dralon. Kashmilon sa vyrába z amoniaku a propylénu na tzv. akrylonitril. Akrylová textílie sa nezráža, ľahko sa perie a nežmolkuje. Kashmilon sa používa pre výrobu lacných pletených výrobkov, pokrývok, kobercov, čalúnnických poťahov.

Obchodný názov Kashmilon môže byť pre spotrebiteľov zavádzajúce a zameniteľný s vysoko kvalitným prírodným materiálom Kašmír. Jedná sa však o lacnú umelú látku o iných fyzikálnych vlastnostiach.

Bambus - Bamboo

100% bambusové vlákno je príjemné a chladivé na pokožku.

 

Parochňové štúdio REGINA, IČO: 45251959, DIČ:2022918964

Pre personalizáciu obsahu a reklám, pre poskytovanie funkcií sociálnych médií a analýzu návštevnosti využíváme súbory cookie. Informácie o tom, ako náš web používáte, zdieľame so svojími partnermi pre sociálne média, inzercie a analýzy. Partneri tieto údaje môžo skombinovat s ďalšími informáciami, ktoré ste im poskytli alebo ktoré získali v dôsledku toho, že používáte ich služby. V prípade Vášho súhlasu prosím pokračujte pri prehliadaní webovej stránky a stačte OK.
Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.(Viac informácií)

Súbory cookie sú malé textové súbory, ktoré môžu webové stránky používať na zefektívnenie používateľskej skúsenosti.
Zákon uvádza, že na Vašom zariadení môžeme ukladať súbory cookie, ak sú pre prevádzku týchto stránok nevyhnutné. Pre všetky ostatné typy súborov cookie potrebujeme vaše povolenie.
Táto stránka používa rôzne typy súborov cookie. Niektoré súbory cookie sú umiestnené službami tretích strán, ktoré sa zobrazujú na našich stránkach.
Získajte viac informácií o tom, kto sme, ako nás môžete kontaktovať a ako spracovávame osobné údaje v našich Pravidlách ochrany osobných údajov. Váš súhlas sa vzťahuje na nasledujúce domény: parochne-trencin.sk www.parochne-trencin.sk